ANKARA GELİŞİM KOROSU

ANKARA GELİŞİM ÇOK SESLİ KOROSU

2011 yılında Zafer Gökçer önderliğinde Korosolo adıyla kurulmuş çok sesli müzik korosudur. 2016 itibariyle isim değişikliği yaşayarak yoluna Ankara Gelişim Çok Sesli Korosu olarak devam etme kararı almıştır. Kuruluşundan bu yana başta Ankara’da olmak üzere farklı illerimizde ve yurt dışında çeşitli platformlarda konserler vermiş, sosyal sorumluluk etkinlikleri gerçekleştirmiş, festivallere katılmış ve festival organizasyonu üstlenmiştir. Koro seslerimiz çok sesli müzik tutkusuyla bir araya gelmiş amatör koristlerdir. İsmimizden de anlaşılacağı gibi koromuz gelişmek, değişmek ve hep daha iyisini yapmak hedefiyle var olan bir müzik okuludur. İçinde aynı müzik sevgisini taşıyan koromuza ses vermek isteyen tüm müzik severlere açık bir korodur.

ÇALIŞMA YERİ:
Akademi Sanat (Meşrûtiyet caddesi Hatay sokak numara 5/5-Kızılay)

ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİ:
Çarşamba : 19:00-21:30
Perşembe : 19:00-21:30( ek çalışma)
Pazar : 18:30-21:30

KORO ŞEFİ
ZAFER GÖKÇER

1974 yılında Ankara’da doğdu. Müzik çalışmalarına küçük yaşta başladı. İlk eğitimini, müzik öğretmeni olan babası ve piyanist olan halasından aldı.

1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı giriş sınavlarını derece ile kazanarak piyano bölümüne girdi. Öğrencilik yıllarında Doç. Banu Perk ve Prof. Ayşe Savaşır ile piyano, Walter Straus, Antonio Pirolli ve Tatiana Pikayzen ile korrepetisyon, Doç.Turgay Erdener ve Prof. İlhan Baran ile solfej, Prof. İstemihan Taviloğlu ve Doç. Özkan Dizmen ile armoni ve form bilgisi, Prof. Muzaffer Arkan ile koro ve Alain Bouglen ile oda müziği derslerinde çalıştı. Eğitimi esnasında korrepetisyon ve koro şefliği yaptı, solo piyano resitalleri verdi, Devlet tiyatrolarında, orkestra ile şef ve piyanist olarak bir çok temsil yaptı. Konservatuardan 1997 yılında pekiyi derece ile mezun oldu.

Profesyonel çalışma hayatına özel müzik okullarında solfej, korrepetisyon ve piyano dersleri vererek başladı. Prof. Hikmet Şimşek ile beraber T.R.T.’de çalıştı ve T.R.T. Korosunun piyanistliğini yaptı. Prof. Muzaffer Arkan’ın koroları ile konserler yaptı ve festivallere katıldı. 2000-2001 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda korrepetisyon ve piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı. Hacettepe Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarlarında piyano, korrepetisyon, türkçe sözlü müzikli diksiyon ve sahne derslerinde görev aldı ve konserler düzenledi.

Amerikan, Japon, Alman ve Hollanda Büyükelçilikleri’nde davet üzerine elçiler ve davetlilerine özel konserler verdi. Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı, Özev, Anaçev, Ançeva, Eskişehir Güçsüzler Vakfı, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Türk Kadınlar Birliği, Gönül Birliği, Türk Amerikan Yardımlaşma Derneği, Türk Japon Vakfı, Polis Akademisi, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu gibi yardım derneği ve kurumda konserler yaptı. Öğrenci busrsları için çeşitli konserler verdi.
Konserlerinde kendi yaptığı türkü düzenlemelerine de yer veren sanatçı, yerli ve yabancı bir çok opera sanatçısıyla da korrepetisyon çalışmaları yaparak yurtiçi ve yurtdışı konserler verdi. Polifonik Korolar Derneği’nde solfej öğretmeni ve koro piyanisti olarak ayrıca Profesyonel Ses Derneği’nin düzenlediği yarışmalarda da korrepeditör olarak görev aldı. 29 Ekim 2005 tarihinde Ankara Rotary Kulüpleri’nin ortaklaşa düzenlediği Cumhuriyet Konseri’nin orkestra şefliğini ve piyanistliğini yaptı.
Halen Ankara Kent Orkestrası’nda konser piyanisti olarak çalışmakta olup kurucusu olduğu Ankara Gökçer Sanat Merkezi’nde koro ve orkestra üzerine çalışmalar yapmaktadır.

2011 yılından bu yana amatör koro müziği severleri çok sesli müzik çatısında toplamış ve Korosolo adı altında 5 yıllık keyifli bir müzik yolculuğuna kurucu şeflik yapmıştır. Eylül 2016 itibariyle yalnızca isim değişikliğiyle Ankara Gelişim Korosu adı altında koro müziği yolculuğuna aynı heyecanla devam etmektedir.

ETKİNLİKLERİMİZ

İstanbul Koro Günleri
Ankara Caz Bar konseri
Seyranbağları Yaşlılar Huzur Evi konseri
“Niçin” Konseri Kent Orkestrası eşliği-Ankara
Çanakkale Korolar Festivali
Çok Sesli Müzik Derneği 5.Ankara Uluslararası Korolar Festivali
Ankara Şevket Evliyagil Ticaret Lisesi konseri
Ankara Üniversiteli Kadınlar Derneği konseri
“Uzun Yürüyüş” Konseri Kent Orkestrası eşliği
Ankara Çocuk Esirgeme Kurumu Sevgi Evleri Konseri
Ankara Altı Nokta Körler Derneği konseri
“Korolar Ankara’da” festival organizasyonu ve konseri
Ankara Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi konseri
“Şiir ve Opera” Şiirlerin Ateşiyle Opera Esintisi konseri Eşliği
Bulgaristan Uluslararası Korolar Festivali
Barış Manço&Cem Karaca Vefa Konseri Kent Orkestrası Eşliği
“Karanfilin Ağıdı” Konseri Kent Orkestrası Eşliği
Yunanistan-Paralia Music And Sea International Choirs Festival
Türk-Japon Vakfı konseri
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çanakkale Şehitlerini Anma Günü konseri
AND Derneği Burs Konseri
Ohrid Korolar Festivali, Macaristan

 

WEB SİTESİ:
www.ankaragelisimkorosu.com

 

Category
YETİŞKİN KOROLAR
Tags
Karma Koro