ANKARA ÇOKSESLİ KOROSU

Prof. Dr. Muzaffer Arkan şefliğinde 1965 yılında çalışmalarına başlayan Radyo Çocuk Korosu, 1973 yılında Ankara Çoksesli Müzik Derneği’nin kurulması ile öncelikle Ankara Gençlik Korosu ardından Ankara Çoksesli Korosu olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Otuz yıla yakın süre içinde yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konser, yarışma ve festivallere katılarak ülkemize on beş kez dünya birinciliği olmak üzere pek çok ödüller kazandırmıştır. Bir dönem Ahter Destan ve Süreyya Çağlar’ın da şeflik ettiği koro, on yıl önce çalışmalarına ara vermiştir. Ankara Çoksesli Korosu, Muzaffer Arkan’ın anısını canlandırmak amacıyla Şubat 2012’den itibaren yeni koristleriyle Nilgün Tuzkaya şefliğinde, Ankara Çoksesli Müzik Derneği çatısı altında çalışmalarını sürdürmektedir.
Kuruluşundan bu yana yurt içi ve dışında pek çok festival ve yarışmaya katılan Ankara Çoksesli Korosu bu kadrosuyla iki konser vermiş ve Mart 2013’te 5.’si düzenlenen Uluslararası Ankara Koro Festivali’ne katılmıştır. Ayrıca 26 Mayıs-2 Haziran 2013 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye Polifonik Korolar Şenliği’nde ve 9-14 Temmuz 2013 tarihlerinde Çanakkale’de düzenlenecek olan Çanakkale Korolar Festivali’ne katılacak, 15 Haziran 2013 tarihinde de Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konser salonunda bir konser gerçekleştirecektir.
Ankara Çoksesli Korosunun şu anki kadrosu akademisyen, avukat, bürokrat, mimar, mühendis, psikolog gibi çok çeşitli meslek gruplarından mesleklerinde yetkin ve başarılı 20 ile 45 yaşları arasındaki 30 kişilik amatör erkek ve kadın koristten oluşmaktadır.

KORO ŞEFİ:
NİLGÜN TUZKAYA

Nilgün Tuzkaya 1961 yılında Ankara’da doğdu. Piyano, solfej ve kulak eğitimine beş yaşında babası Prof. Dr. Muzaffer Arkan ile başlamış Ferhunde Erkin ile piyano eğitimini sürdürdü. TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı koro ve piyano eğitimleri alan Nilgün Tuzkaya, Ankara Gençlik Korosu’nda görev aldı ve 1978 yılından sonra uzun yıllar Ankara Çoksesli Çocuk Korosu’nu çalıştırdı. 1979-1983 yıllarında Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen Uluslararası Çoksesli Amatör Koro Yarışmalarına çocuk korosu ile katılarak başarı ödüllerine layık görüldü. Ankara Çoksesli Müzik Derneği üyesi olan Tuzkaya, 2001 yılından itibaren bu dernekte çocuklar orff orkestrasını çalıştırıyor. 2012 Şubat ayından bu yana yine dernek bünyesinde amatör koristlerden oluşan Ankara Çoksesli Korosu’nun şefliğini yapıyor. 2012 Ağustos ayında Koro Kültür Derneği’nin düzenlediği Koro Şefliği Atölyesi’ne katılarak Elisando Carrasco, Hans-Dieter Reineckeve ve Anne Christine Weidmann ile çalıştı.

WEB SİTESİ:
www.acmd.org.tr

Category
YETİŞKİN KOROLAR
Tags
Interior