FARKINDALIK KOROSU

İlk konserlerini kurulduktan birkaç ay sonra veren Farkındalık Korosu, kuruluş amacına uygun olarak TRT, Show TV, Kanal D, Habertürk, Başkent TV, Beyaz TV gibi ulusal televizyon kanallarında hedef kitleye yönelik programlarda konserler vermiştir. Meme kanserinde erken tanı konusunda toplumsal bilinci artırmak amacıyla, Türkiye genelinde yapılan tüm faaliyetlere davet üzerine katılmaktadır. Bu kapsamda Ankara, Adana, Mersin, İstanbul, Eskişehir, İzmit, Çanakkale ve Antalya’da etkinliklere katılarak sahne almış, 2013 yılında da Kanser Haftası nedeniyle, aynı hikayeyi paylaşan sanatçımız Nilüfer ile Ankara’da geniş katılımlı bir konser vermiştir.

Farkındalık Korosu, müzikal anlamda gerçekleştirdiği gelişimi göstermek adına, kurulduğu 2008 yılından bu yana her yıl müzik festivallerine katılmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye Polifonik Korolar Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Türkiye Korolar Şenliği’ne, Uluslararası İstanbul Koro Günleri’ne, Mersin Polifonik Korolar Derneği tarafından düzenlenen Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Şenliği’ne, Çanakkale Korolar Festivali’ne ve Denizli Korolar Festivali’ne katılmıştır. 2015 yılında Rusya Federasyonu’nun St.Petersburg şehrinde düzenlenen “The Singing World”, uluslararası korolar festivaline katılan Farkındalık Korosu, St.Petersburg’un çeşitli tarihi ve sanatsal mekanlarında konserler vermiş ve “Vokal Topluluklar” kategorisinde üçüncülük ödülü almıştır. 2016 yılında Hırvatistan’ın Porec şehrinde düzenlenen Istra Müzik Festivaline de katılan Farkındalık Korosu, meme kanserinde erken tanı ve meme onarımı konusunda farkındalık yaratma misyonunu uluslararası boyuta taşımıştır.

Farkındalık Korosu, misyonuna uygun olarak Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen etkinliklere katılmıştır. Bu kapsamda Globathone yürüyüşüne, Avon Festivaline, Memeder ‘Pembe Festival’ etkinliğine, Ulusal Türk Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi Kurultayına, Antalya Tıbbi Onkoloji Kongresine, Kadıköy Belediyesi Kozzy Etkinliğine, Hacettepe Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, ve Osmangazi Üniversitesi etkinliklerine, ÇYDD ‘Türkan Saylan Anma’ etkinliğine, Hollanda Büyükelçiliği ev sahipliğinde Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yararına düzenlenen ‘Kadınlar Günü’ etkinliğine, Ankara TEDx konferansına verdiği konserlerle katkıda bulunmuştur.

Dünyada benzeri olmayan bir proje korosu olan Farkındalık Korosu, müziğin gücünü kullanarak, meme kanseri gibi ciddi bir sağlık sorununda, kadınlara ulaşabilmeyi ve toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

 

KORO ŞEFİ:

CİHAN CAN

Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü mezunu olan Cihan CAN, Ayrancı Lisesi Kültür Müdür Yardımcısı olarak yılın öğretmeni seçilmiş ve Ocak 1999’da emekli olmuştur. İlk koro yönetimi derslerini Saip EGÜZ ve Gürer AYKAL’dan alarak koro şefliğine yoğunlaşmıştır. Çocuk ve gençlik koroları kurmuş, yönetmiş ve birçok ödül almıştır. TRT’nin ve Milli Eğitim Bakanlığının çocuklara yönelik müzik eğitimi programlarında çeşitli görevler üstlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığının il ve ilçe bazında eğitim öğretim programlarının hazırlanmasında, yarışma ve şenlik organizasyonlarında çeşitli görevler yapan Cihan CAN , halen Sevda Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu ve Farkındalık Korosu’nu çalıştırmaktadır. Çağdaş Türk kadını kavramına sahip çıkarak, CUMHURİYET KOROLARI  organizasyonlarında yer almakta ve Türkiye Polifonik Korolar Derneğinin düzenlediği değişik illerdeki korolar şenliklerine aktif olarak  katılmaktadır.

‘BÜTÜN   KADINLAR   ŞARKI  SÖYLEMELİ’  sloganıyla müzik yolculuğuna devam etmekte olan Cihan Can, tüm kadınları müziğe davet ediyor.

WEB SİTESİ:

www.farkindalikkorosu.org

Category
YETİŞKİN KOROLAR
Tags
Kadın Korosu