ANKARA VOKAL

Ankara Vokal 2007 yılında çeşitli meslek gruplarından müziğe gönül vermiş üyelerinin katılımıyla kurulmuştur. Topluluğu oluşturan elemanların her biri farklı koro ve vokal topluluklarında çoksesli koro deneyimine sahip olup, Avrupa Grand Prix Koro Yarışmaları başta olmak üzere pek çok önemli etkinlikte yer almışlardır.
Topluluk, kuruluşundan çok kısa bir süre sonra ilk performansını 24 Mayıs 2008 tarihinde Ankara 125. Yıl Çayyolu Tiyatrosu’nda “Canlı Segi” adlı oyunda göstermiştir. İkinci performansını Korist adlı vokal grubuyla birlikte 25 Ocak 2009’da İstanbul St. Pierre&Paul Kilisesi’nde gerçekleştirmiş olup “Barok’dan günümüze ruhani müzik” konulu konseri vermiştir.
Grup ayrıca, Akromegali ile Yaşam Derneği’nin 15 Nisan 2009’da Ankara Kent Otel’de düzenlediği “Akromegali Günü” toplantısının açılışında davetli olarak küçük bir dinleti ile renk katmıştır. Wim van Herk’in yönetiminde 1-3 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Koro Çalıştayı’na katılan Ankara Vokal 13 Şubat 2010 tarihinde İstanbul St. Pierre&Paul Kilisesi’nde dini repertuarından oluşan bir konser vermiştir.
Ankara Vokal, 5 Şubat ve 23 Haziran 2011 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’nde düzenlenen dinletilerle Ankara’lı izleyicileriyle buluşmuştur.
Topluluk, 2011 ve 2012 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen “Korofest”e katılmış ve bu festival kapsamında İstanbul St. Antuan ve St. Pierre&Paul Kiliselerinde verdiği konserlerin yanısıra Jan Schumacher ve Hans-Joachim Lustig’in atölye çalışmalarına katılmıştır.
Topluluk ayrıca, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında düzenlenen Uluslararası İstanbul Koro Günleri kapsamında Üç Horan Ermeni Kilisesi ve St. Pierre&Paul Kilisesi’nde verdiği konserle izleyicilerin beğenisini toplamıştır.
Rönesansdan günümüze uzanan kapsamlı repertuarıyla Tayfun Ünver yönetiminde çalışmalarına devam eden Ankara Vokal, 18-21 Temmuz 2013 tarihlerinde İtalya’nın Gorizia şehrinde yapılacak 52. Seghizzi Uluslararası Koro Yarışması’nda ülkemizi temsil etmiştir.

KORO ŞEFİ:
TAYFUN ÜNVER

1979 yılında Ankara’ da doğdu.1993 yılında müzik öğretmeni Radife Çetin’ le solfej derslerine başladı ve aynı dönemde Radife Çetin yönetimindeki okul korosuna katıldı. 1993 yılında gitar eğitimine başladı. 1995 yılında kendi kurduğu orkestrayla yine kendi düzenlemelerinin de yer aldığı konserler verdi. 1996 yılında TRT Radyosu Çok Sesli Gençlik korosuna katılarak, Mustafa Apaydın ve Feruzan Esmergül’ le çalışmaya başladı. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünü kazandı . 1999 yılında Hikmet Şimşek’ in de üstadı olan Prof. Muzaffer Arkan’la piyano ve armoni derslerine başladı. 2001 yılında Doç. Dr. Ahter Destan’ ın yönetimindeki Ankapella korosuna katıldı. Beraberindeki yıllarda Doç. Dr. Ahter Destan’ la piyano ve şeflik dersleri yaptı. 2002-2004 seneleri arasında Hacettepe Üniversitesi devlet konservatuarında piyano edebiyatı, konturpuan, besteleme ve müzik formları derslerine katıldı. Aynı yıllarda; Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde piyano çalışmaları yaptı. Müzik birikimini kesintisiz bir biçimde zenginleştirmeye gayret ederek, 2001 yılından günümüze yurtiçi ve yurtdışı çalıştaylara katıldı ve (Malcom Goldring, Eliane Lavail, Wim van Herk, Hans Jochim Lusting, Jan Schumacher) gibi önemli isimlerle çalışma şansı buldu.

1995 yılında ilk kişisel konserini verdi. 1997 yılında gitar üzerine özel dersler vermeye başladı. Ülkemizi temsilen korist olarak görev aldığı uluslararası yarışmalarda; 2002 yılında Gorizia- İtalya dünya üçüncülüğü, 2004 Debrecen -Macaristan dünya ikinciliği ve 2005 Tours -Fransa dünya birinciliği ödüllerinin kazanılmasında başarı sağladı. 2007 yılında halen şefliğini yaptığı Ankara Vokal korosunu kurdu. Aynı yıl; müzik eğitimi veren kurumlarda piyano, şan, solfej, müzikal işitme, gitar, orkestra ve koro dersleri vermeye başladı. 1995 yılından günümüze yurtiçi ve yurtdışı sayısız konser verdi, 1997 yılından günümüze yüzlerce öğrenci yetiştirdi.

WEB SİTESİ:

Category
YETİŞKİN KOROLAR
Tags
Vokal Topluluk