MUZAFFER ARKAN KIZLAR KOROSU

Muzaffer Arkan Kızlar Korosu, 2010 yılı Kasım ayında çalışmalarına Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer ile başladı. Koro, Ankara’da yaşayan ve çeşitli müzik okullarında öğrenim gören öğrencilerden/mezunlardan oluşuyor. Her yıl konserler veren ve ulusal şenliklere katılan koro, yurtdışındaki benzer türlerde koroları Ankara’da ağırlayarak gelişmekte, keyifli paylaşım ortamları yaratmakta ve kızlar korosu türünün Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor.
Koro, şimdiye dek Gesa Werhahn, Sofia Gioldasi ve Fabio Alberti gibi uluslararası platformda tanınmış şeflerle çalıştaylara katılıp konserler vermiş, orkestralı projelerde yer aldı. Koronun en son gerçekleştirdiği projelerden biri de, 25 Şubat 2015 tarihinde Finlandiyalı şef Santtu-Matias Rouvali yönetiminde, Bilkent Senfoni Orkestrası ile Gustav Holst’un “Gezegenler” yapıtını Saygun Filarmoni Korosu bünyesinde seslendirmesi olmuştu.
Konserlerinde Anadolu türkülerini ve dünya koro edebiyatının seçilmiş eserlerini yorumlayan Muzaffer Arkan Kızlar Korosu, 2014 yazında Yunanistan’da “St. George 1. Uluslararası Koro Festivali”ne katılmış ve Samos adasında bir konser vermiştir. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın desteğiyle katıldığı bu etkinliklerde halk ve otoritelerce büyük beğeni toplayan koro, pek çok uluslararası davet aldı.

 

KORO ŞEFİ:

H. ÇİĞDEM AYTEPE

Müzik eğitimine 6 yaşında Muzaffer Arkan ile çocuk korosunda başlayan Aytepe, 1997 yılında keman eğitimi aldığı Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni ve Hacettepe “Yarı Zamanlı Koro” bölümünü bitirmiş, 2003 yılında İstemihan Taviloğlu ve Turgay Erdener kompozisyon sınıflarında eğitim aldığı Hacettepe Üniversitesi ADK “Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü” lisans programından, 2009 yılında da Rengim Gökmen sınıfında eğitim aldığı “Orkestra ve Koro Şefliği” yüksek lisans programından mezun olmuştur.

Aytepe, tüm eğitim süreci boyunca, Muzaffer Arkan, Sevim-Saadettin Ünal, Süreyya Çağlar, İbrahim Yazıcı, Elena Puşkova, Yiğit Aydın, Elnara Kerimova ve Ahter Destan’ın yönettiği korolarda yer almış, 1999 yılında Ankapella Korosu’nda Ahter Destan ile koro şefliği çalışmalarına başlamıştır. 2004 yılından beri aralıksız katıldığı çalıştaylarda, H.J. Lustig, F.M.Bressan, V.Nees, J.Rathbone, E.Carrasco, A.Farkas, P.Broadbent, P.Erdei, V.Hempfling, C. Pavese, L.Donati, N.Corti, B. Astulez ve R.Rasmussen gibi uluslararası üne sahip ustalarla koro şefliği yanında, orkestra şefliği ve koro besteciliği de çalışmıştır.

2005 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı’nda Öğretim görevlisi olarak çalışan Aytepe, kurum bünyesinde meslektaşı Atilla Çağdaş Değer ile korolar kurmuş, çok sayıda projeler gerçekleştirmiş, çocuklara yönelik iki kitap hazırlamış, pek çok okul ve kurum ile işbirlikli olarak koro şefliği ve eğitimciliği alanında hizmetiçi çalıştay, seminer, kurslar vermiş, değerlendirme kurullarında üye olmuştur.

Çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi Senatosu tarafından 2008-2009 Akademik Yılı, “Sanatta Teşvik Ödülü”ne layık görülen Aytepe, halen Hacettepe Konservatuvarı Lisans Korosu, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Gençlik Korosu, Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu ve Saygun Filarmoni Korosu’nun şefliğini sürdürmektedir. 2018-19 sanat sezonunda TRT Çoksesli Korosu ile konuk şef olarak iki proje gerçekleştiren koro şefi; farklı koro topluluklarından projeler gerçekleştirmek üzere davetler almaktadır.

Category
YETİŞKİN KOROLAR
Tags
Kadın Korosu